Nowe Centrum Łodzi: Brama Miasta autorstwa Libeskinda [WIZUALIZACJA]

Brama Miasta stanie się wizytówką Łodzi. Ma symbolicznie łączyć Nowe Centrum Łodzi z historycznym śródmieściem. Autorem koncepcji Bramy Miasta jest Daniel Libeskind - jeden z najwybitniejszych współczesnych architektów.

Prezydent Hanna Zdanowska w czwartek mówiła, że nie powinniśmy się bać wielkich słów. Są takie chwile w historii, gdy tylko przy ich pomocy można opisać rzeczywistość. Budowa Bramy Miasta, reprezentacyjnego budynku zaprojektowanego przez jednego z najwybitniejszych architektów naszych czasów, Daniela Libeskinda, to taki symboliczny moment przełomu dla Łodzi. 


Brama Miasta będzie wielofunkcyjnym budynkiem, przez który będzie można swobodnie przejść z dworca Łódź Fabryczna w kierunku ulicy Piotrkowskiej. W części podziemnej budynku zlokalizowane będą parkingi na około 400 miejsc, na parterze znajdą się lokale handlowe i usługowe. Powyżej przewidziano powierzchnie biurowe, a na najwyższych kondygnacjach apartamenty i mieszkania. W najwyższym miejscu Brama Miasta będzie miała 64 m wysokości. 

Daniel Libeskind o swoim projekcie mówi, że zaprojektowałem Bramę symbolizującą przejście z bogatej historiimiasta w jego dynamiczną teraźniejszość. Ten stanowiący swoiste wrota kompleks architektoniczny, swoją niezliczoną ilością form stanowi sam w sobie celebrację złożonej, ale jakże inspirującej historii Łodzi. 

LDZ Brama złożyła ofertę kupna terenu, na której będzie się znajdować Brama Miasta, opiewającą na 40 mln i tysiąc zł. Inwestycja musi zostać zakończona w ciągu 5 lat od daty sprzedaży działki. 

W warunkach przetargu określono precyzyjnie jakość użytych materiałów budowlanych. Wprowadzono między innymi zakaz wykonywania w otoczeniu Bramy nawierzchni z asfaltu, płyt betonowych i betonowej kostki. Na dachu i zewnętrznych ścianach  nie będzie można instalować jakichkolwiek urządzeń oraz anten telekomunikacyjnych.   

Libeskind projektował m.in. Muzeum Żydowskie w Berlinie, Muzeum Żydowskie w San Francisco, Imperial War Museum North w Manchesterze. Jest także zwycięzcą konkursu na projekt zagospodarowania terenu po World Trade Center w Nowym Jorku.