pl

Aktualności

Brama Miasta – Łódź w Technikolorze

Spółka LDZ Brama, której udziałowcami są Grupa Atlas i Budomal, zbuduje Bramę Miasta. Projekt budynku wykona jeden z największych współczesnych architektów i łodzianin z pochodzenia – Daniel Libeskind.

Spółka LDZ Brama, której udziałowcami są Grupa Atlas i Budomal, zbuduje Bramę Miasta. Projekt budynku wykona jeden z największych współczesnych architektów i łodzianin z pochodzenia – Daniel Libeskind.

19 grudnia miejska komisja przetargowa podpisała protokół – najdroższa działka w historii Łodzi została sprzedana za 40 000 000 zł i tysiąc złotych czyli około 50 mln zł brutto. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska nie kryła wzruszenia: - To jest symboliczny moment, w którym warto używać wzniosłych słów. Łodzianie, to nasz czas. Wykorzystajmy go!

Działkę kupiła spółka LDZ Brama, powołana przez dwie łódzkie firmy: Grupę Atlas (75% udziałów w spółce) i Budomal (25% udziałów) specjalnie po to, żeby wybudować Bramę Miasta. Spółka złożyła jedyną ofertę w przetargu. Budynek z założenia ma stać się ikoną Nowego Centrum Łodzi oraz kołem zamachowym dla inwestycji na tym terenie. Prezes spółki, Konrad Marchlewski powiedział: - Wierzymy w to, że czynsze w Łodzi, które do tej pory były relatywnie niskie, zaczną rosnąć. To będzie najlepszy punkt w Łodzi, najlepszy budynek, najlepsza architektura, dzięki temu zdołaliśmy wykreować rentowny biznesowo projekt.

Łódzcy inwestorzy pozyskali do współpracy związanego z Łodzią architekta. Koncepcję budynku stworzył Daniel Libeskind, który urodził się właśnie w Łodzi w 1946 roku. Dziś jest jednym z najwybitniejszych współczesnych architektów, a jego dekonstruktywistyczne budynki powstają w najbardziej prestiżowych lokalizacjach. Najsłynniejsze realizacje Libeskinda to m.in. Muzeum Żydowskie w Berlinie, Muzeum Żydowskie w San Francisco, Imperial War Museum North w Manchesterze. Jest także zwycięzcą konkursu na projekt zagospodarowania terenu po World Trade Center w Nowym Jorku.

Brama Miasta powstanie na działce przy ulicy Kilińskiego, gdzie jeszcze niedawno znajdował się parking przed starym dworcem Łódź Fabryczna. Będzie wielofunkcyjnym budynkiem, przez który będzie można swobodnie przejść z dworca w kierunku ulicy Piotrkowskiej. W części podziemnej budynku zlokalizowane będą parkingi. Na parterze znajdą się lokale handlowe i usługowe. Powyżej przewidziano powierzchnie biurowe, a na najwyższych kondygnacjach apartamenty i mieszkania. Na ostatnim piętrze zaplanowano pomieszczenia techniczne. Budynek powstanie najpóźniej za pięć lat. W ciągu roku ma być gotowy projekt, a budowa musi się rozpocząć najpóźniej za 30 miesięcy. W umowie zapisane są kary umowne, gdyby inwestor nie dotrzymał terminów. Budynek ma mieć ok. 40 tysięcy m2 powierzchni użytkowej i 64 metry wysokości. Ma w nim powstać ok. 3800 miejsc pracy.

Rafał Leśniak, prezes firmy Budomal zacytował słowa Daniela Libeskinda: „(…) aktualnie nadszedł czas dokonania odsłony obrazu mojego miasta w pełnym Technikolorze z demokratycznym społeczeństwem na pełnym planie, wibrującym energią i chęcią zmian na lepsze.” Nie da się ukryć, że będzie to pierwszy budynek w Łodzi o tak nowatorskiej bryle. Nie tylko wzbogaci łódzki krajobraz, ale także wykreuje wysokiej klasy przestrzeń publiczną, symbolicznie narzucając ten sam wymóg na cały obszar NCŁ. Z pewnością ma szansę stać się jednym z największych hitów realizowanej w Polsce architektury oraz prawdziwym katalizatorem przemian w centrum Łodzi.
Siedziba

ul. Beli Bartoka 24 lok. U8, Łódź

Wiadomość