pl

Aktualności

Szpital im. Wojskowej Akademii Medycznej przy ul. Żeromskiego w Łodzi zostanie rozbudowany

Za 85 mln zł powstanie budynek, w którym znajdzie się m.in. oddział ratunkowy, sale operacyjne i zintegrowane centrum zabiegowe, a na dachu lądowisko dla śmigłowców LPR.

"Po wielu latach oczekiwań stajemy przed szansą rozbudowy szpitala, który powstał w 1937 roku, a jego budowa trwała dwa lata. Naszym marzeniem jest, by równie szybko powstał nowy budynek, który będzie służył zarówno pacjentom, jak i kształceniu studentów" - powiedział dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM - Centralnego Szpitala Weteranów dr Wiesław Chudzik. 

Władze szpitala w poniedziałek podpisały umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą inwestycji, którym zostało konsorcjum firm Warbud i Budomal. Na terenie WAM przy ul. Żeromskiego w półtora roku ma powstać pięciokondygnacyjny budynek o powierzchni około 12 tys. m kw. Znajdą się w nim m.in. szpitalny oddział ratunkowy (SOR), oddział intensywnej opieki medycznej (OIOM), izba przyjęć, punkt pobrań krwi, laboratorium i osiem nowoczesnych sal operacyjnych z niezbędnym zapleczem diagnostyczno-leczniczym. 

Jak wyjaśnił dyr. Wiesław Chudzik, blok operacyjny został zaprojektowany tak, by studenci mogli obserwować z zewnątrz przeprowadzane na salach zabiegi. Jedna z sal ma być w pełni przystosowania do pracy robotów medycznych. 

Nowa placówka stanie się Ponadregionalnym Zintegrowanym Centrum Zabiegowym, w związku z czym część pomieszczeń zostanie przeznaczonych dla potrzeb klinik zajmujących się m.in. chorobami stawów, układu szkieletowego i mięśni oraz kardiologią interwencyjną. Nowa część szpitala będzie połączona szklanym łącznikiem z jego głównym gmachem, a na dachu nowego budynku powstanie lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dyrektor Wiesław Chudzik zaznaczył, że jest ono niezbędne do kształcenia studentów dla potrzeb wojska. 

"Ta inwestycja jest strategiczna zarówno dla szpitala, jak i dla wydziału wojskowo-lekarskiego. Powstałe w jej ramach Ponadregionalne Zintegrowane Centrum Zabiegowe rozwiąże wiele problemów, ale będziemy też mogli bardzo dobrze przygotowywać pod względem praktycznym studentów w ramach limitów MON do zawodu lekarza" - podkreślił dziekan Wydziału Wojskowo-Lekarskiego UM w Łodzi prof. Jerzy Olszewski. 

Dyrektor szpitala dodał, że rozbudowa pozwoli również skupić wszystkie placówki zabiegowe w jednym miejscu, by nie były rozproszone po całym mieście. "Usprawni to organizację pracy i podniesie efektywność udzielanej przez naszych specjalistów pomocy medycznej" - tłumaczył. 

Inwestycja ma kosztować 85 mln zł, z czego 48 mln zł pozyskano z unijnych funduszy w ramach konkursów ogłaszanych m.in. przez Ministerstwo Zdrowia. Pozostała część to wkład własny szpitala oraz pożyczka bankowa. 

Jak zapewnił prezes Budomal Rafał Leśniak, pierwsze prace związane z zagospodarowaniem terenu ruszą w najbliższych tygodniach. Zakończenie budowy zaplanowano na październik przyszłego roku.(PAP)

 

źródło: http://lodz.tvp.pl/37200168/szpital-im-wam-w-lodzi-zostanie-rozbudowany-za-85-mln-zl

Siedziba

al. Włókniarzy 221/225, Łódź

Wiadomość