pl

Aktualności

Przez kilka lat przy Krzemienieckiej 5 nic się nie działo. Teraz miejsce to bardzo się zmieni

Przy Krzemienieckiej już wkrótce powstanie wyjątkowy ośrodek zajmujący się rehabilitacją i opieką osób starszych. Zbuduje go łódzka firma Budomal.

Polska się starzeje. Zresztą jak cała Europa. Dzisiaj Polacy z sześćdziesiątką na karku stanowią 24 proc. społeczeństwa. W 2050 roku będzie ich już 40 proc. Zmienia się nie tylko liczba seniorów, ale również ich znaczenie dla gospodarki. Wciąż jeszcze osoby starsze kojarzone są z tymi o najniższych dochodach. Jednak na Zachodzie są traktowani jako poważna grupa konsumentów i nie ma wątpliwości, że u nas będzie podobnie.

Biznes do tego się dostosowuje. Coraz więcej produktów kieruje w stronę starszych i ich portfeli. A te są z roku na rok zasobniejsze. Według szacunków Bank of America siła nabywcza osób po sześćdziesiątce sięgnie globalnie w przyszłym roku rekordowego poziomu 15 bilionów dolarów.

Wraz ze zmianą samych społeczeństw zmienia się również ich otoczenie. Na przykład miasta, które coraz więcej uwagi przywiązują do problemów osób starszych. I to nie tylko za granicą. Nie trzeba daleko szukać. W styczniu ubiegłego roku w Łodzi powołano rzecznika ds. seniorów. Ma proponować i konsultować projekty kierowane do tej grupy.

Ale zmiana ta objawić się musi również w infrastrukturze. W przyszłości będziemy potrzebowali więcej domów spokojnej starości, a mniej przedszkoli i żłobków. A z tymi pierwszymi nie jest najlepiej. Wie o tym każdy, kto próbował znaleźć dla starszej bliskiej osoby miejsce, gdzie miałaby dobrą opiekę i godne warunki.

Szczęśliwie zmiany demograficzne następują powoli. Jest czas, żeby się do nich przygotować. I przygotowań takich właśnie jesteśmy świadkami. Zobaczyć je można będzie już za chwilę przy ul. Krzemienieckiej 5. Na razie na drzwiach zabytkowego budynku, gdzie kiedyś mieścił się szpital dermatologiczny, w oczy kłuje wielki napis „ŁKS”. Ale niebawem powstanie tam unikalny w Łodzi obiekt przeznaczony właśnie dla osób starszych. Zbuduje go łódzka firma Budomal.

Budomal, apartamenty lodz, developer lodz, deweloper lodz, dzialki budowlane lodz, dzialki na sprzedaz, gotowe mieszkania lodz, grunty lodz, inwestycje lodz, kamienice lodz, kupie mieszkanie lodz, mieszkania baluty, mieszkania deweloperskie lodz, mieszkania lodz, mieszkania na sprzedaz lodz bez posrednikow, mieszkania na sprzedaz lodz bezposrednio, mieszkania o wysokim standardzie lodz, mieszkania od dewelopera lodz, mieszkania rynek pierwotny lodz, mieszkania stan deweloperski lodz, mieszkania teofilow, mieszkania widzew, najlepszy deweloper, najlepszy deweloper lodz, najlepszy deweloper łódź, nieruchomosci lodz, nowe inwestycje lodz, nowe mieszkania lodz, powierzchnie biurowe lodz, rewitalizacja kamienic lodz, rewitalizacja lodz, rynek pierwotny mieszkania lodz, skup gruntow, sprzedaz mieszkan lodz, termomodernizacja lodz, zakup gruntow lodz, dostawa dzwigow lodz, dostawa dźwigów łódź, dostawa wind lodz, dostawa wind łódź, dzwig lodz, dźwig łódź, dzwigi lodzkie, dźwigi łódzkie, dźwigi łódź, dzwigi lodz, konserwacja wind lodz, konserwacja wind łódź, konserwacja dźwigów łódź, konserwacja dzwigow lodz, montaz wind lodz, montaż wind łódź, montaż dźwigów łódź, montaz dzwigow lodz, pogotowie dźwigowe budomal, pogotowie dzwigowe budomal, pogotowie dzwigowe lodz, pogotowie dźwigowe łódź, serwis dzwigow lodz, serwis dźwigów łódź, serwis wind łódź, serwis wind lodz, winda lodz, winda łódź, windy łódź, windy lodz, windy lodzkie, windy łódzkie, wymiana dźwigów łódź, wymiana dzwigow lodz, wymiana wind lodz, wymiana wind łódź, wymiana windy łódź, wymiana windy lodz

Historia tego budynku sięga lat końcówki lat 20. XIX wieku. W 1929 roku Polski Czerwony Krzyż właśnie w tym miejscu rozpoczął budowę szpitala. Początkowo obiekt miał składać się z części administracyjnej, czyli do dziś stojącego budynku, i gmachu zaprojektowanego z myślą o pełnieniu funkcji szpitala. Budowy w tym wymiarze jednak nie dokończono. Powstała jedynie część administracyjna. Mimo to szpital został otworzony. Właśnie w tym budynku oraz w dobudowanych na jego tyłach dwóch parterowych pawilonach, PCK uruchomił oddziały internistyczne i chirurgiczne.

W czasie II wojny światowej obiekt trafił w ręce niemieckiego Czerwonego Krzyża, a po niej wrócił do pierwotnego właściciela. Wtedy działalność rozpoczął tam m.in. oddział dermatologiczny, z którym szpital przy Krzemienieckiej kojarzony był do samego końca jego funkcjonowania.

Przez kilka lat przy Krzemienieckiej 5 nic się nie działo. Teraz miejsce to bardzo się zmieni. Powstaną tam Senioralne Mieszkania Serwisowane, czyli apartamenty przeznaczone dla osób starszych – nowoczesne, w pełni przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych i ograniczonych ruchowo. Lokale te będą funkcjonowały w formule tzw. mieszkań asystowanych, tworzących senioralne wspólnoty mieszkaniowe zorganizowane w zrealizowanych przez Budomal obiektach wielomieszkaniowych. To kompromis między zachowaniem prywatności i niezależności a zapewnieniem stałej, profesjonalnej opieki nad osobami starszymi.

 

Do biblioteki w pantoflach

Koncepcja i projekt architektoniczny autorstwa Biura Projektowego M&A Michał Płonka mają zachęcać użytkowników, by jak najczęściej swoje mieszkania opuszczali, korzystając z bezpiecznych i przyjaznych formy aktywności. Mają temu służyć starannie przygotowane części wspólne obiektów, a także aranżacje terenów zielonych, w tym bezpośrednie sąsiedztwo rezerwatu przyrody „Polesia Konstantynowskiego”. Aktywizować seniorów mają również programy terapeutyczne i rekreacyjne oraz nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny.

– Lokalizacja tego miejsca jest bardzo atrakcyjna. Mnóstwo zieleni i architektura sąsiadującego budynku sprawiają wrażenie, jakby było się nad morzem. Wybrzeże pełne jest podobnych budowli usytuowanych tuż przy wydmach. Wystarczy przejść kilka kroków i już jest się na plaży. Wierzę, że osoby, które będą lokatorami Krzemienieckiej 5, będą czuły się tu jak na wczasach – opowiada Michał Płonka.

Inwestycja zaprojektowana jest w taki sposób, by bariery związane z wyjściem z domu były jak najmniejsze. To bardzo ważne dla komfortu przebywających tu osób. Osoby starsze bardzo często nie mają życia towarzyskiego z błahych powodów, jak na przykład kłopoty z poruszaniem się.

– Postaraliśmy się maksymalnie to zmienić. Praktycznie w pantoflach lokator będzie mógł skorzystać z kawiarni, restauracji, biblioteki czy czytelni.Również zabiegi dla seniorów będą na wyciągnięcie ręki bez konieczności jeżdżenia gdziekolwiek i stania w kolejkach – dodaje architekt.

Jego zdaniem projekt ten jest unikalny w polskiej skali. Do tej pory nie było usług tak kompleksowo zaspokajających potrzeby osób starszych.

– W strategii firmy stawiamy na różnorodność w działaniu – mówi Tomasz Jochim, dyrektor zarządzający firmy Budomal. – Nie chcemy być postrzegani wyłącznie jako podmiot deweloperski. Wciąż szukamy oryginalnych rozwiązań i partnerów, z którymi możemy prowadzić nowatorskie przedsięwzięcia. Naszym celem jest wprowadzenie na lokalny rynek produktu unikatowego, tym razem kierowanego do szczególnego i wymagającego odbiorcy. Nie jest tajemnicą, jak wiele do życzenia pozostawia państwowa opieka zdrowotna, także – a może przede wszystkim – ta kierowana do osób starszych. A przecież każdy z nas będzie kiedyś seniorem. Będzie chciał żyć w komfortowych warunkach, bez rezygnowania z przyjemności życia codziennego. Wierzę, że wzorem krajów zachodniej Europy, czy Ameryki Północnej, takie inwestycje staną się w Polsce standardem. Mamy świadomość ryzyka takiej inwestycji, opartego na umownej zasobności osób starszych, ale jednocześnie żywimy przekonanie, że bardzo ważne jest otwarcie się na tę część społeczeństwa i zrobienie pierwszego kroku. Jesteśmy świadkami dynamicznych zmian zachodzących w poszczególnych grupach społecznych. Ta, do której skierowana będzie aktualna oferta Budomalu, również się zmienia i chcemy temu procesowi towarzyszyć już teraz.

Dyrektor zwraca również uwagę na biznesowy charakter przedsięwzięcia. Projekt mieszkań asystowanych to także inwestycja kapitałowa. Podobna do systemu mieszkań na wynajem.

– W najbliższej przyszłości kupowanie mieszkań z myślą o seniorach i jednoczesne zapewnienie im komfortu życia będzie równie popularne. To luka, o której rynek do tej pory nie myślał – dodaje Tomasz Jochim.

Projekt Miasto 360

Powinniśmy zdawać sobie sprawę z historycznej wagi tego momentu. Łódź przechodzi właśnie przeobrażenie, jakie skalą i rozmachem porównać można jedynie do czasów, kiedy miasto powstawało z niczego. Proces ten odbywa się na różnych płaszczyznach. Tą, którą widać najwyraźniej, jest architektura. Powstają nowe biurowce, osiedla, historyczne fabryki zyskują nowe funkcje. Ale zmiana następuje również w warstwie społecznej. Zmieniamy się my, łodzianie. – Dlatego w projekcie Miasto 360 staramy się przyjrzeć tej przemianie z różnych perspektyw. Obejść ten proces dookoła i opowiedzieć go pod każdym z możliwych kątów – mówią w Budomalu.

Budomal 360

Firma działa na terenie Łodzi od ponad 25 lat. Dziś jest jedną z największych firm branżowych w województwie łódzkim. Nadrzędnym celem i misją firmy Budomal 360 jest zapewnienie kompleksowego zakresu usług dla każdego z realizowanych przedsięwzięć, od projektu, przez wykonanie aż do ulokowania go na rynku.

Budomal 360 przeprowadził inwestycje warte już przeszło 770 milionów złotych. Koncentruje się na przedsięwzięciach związanych z budownictwem mieszkaniowym (firma wzniosła m.in. osiedla i inwestycje Panoramika, Liściasta Park, Apartamenty Na Wspólnej, Mieszkanie przy Tulipanie), projektami termomodernizacji budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej, montażu oraz konserwacji urządzeń dźwigowych.

Budomal 360 ma również na koncie inwestycje komercyjne w tym sztandarowy projekt nowej, łódzkiej siedziby mBanku – Przystanek mBank. To jeden z najnowocześniejszych łódzkich biurowców i pierwszy zlokalizowany w Nowym Centrum Łodzi. Pracuje w nim blisko 2,5 tys. łodzian.

Firma wciąż realizuje w Łodzi nowe przedsięwzięcia. W całości modernizuje budynek ZUS przy ul. Zamenhofa, w konsorcjum z firmą Warbud buduje nowy oddział szpitala WAM przy ulicy Żeromskiego, rewitalizuje łódzkie kamienice przy ulicach Włókienniczej, Sienkiewicza, Wschodniej i Tuwima.

W planach ma wykonanie kolejnego obiektu biurowego u zbiegu ulic Sienkiewicza i Piłsudskiego, zespołu wielofunkcyjnych budynków między ulicą Targową a Dowborczyków oraz następnego przedsięwzięcia deweloperskiego przy ulicy Aleksandrowskiej.

Budomal 360 mocno wierzy w szansę, jaka stoi przed Łodzią. Szansę na zmianę, która faktycznie wprowadzi miasto i jego mieszkańców w XXI wiek.

Źródło: http://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,24692991,przez-kilka-lat-przy-krzemienieckiej-5-nic-sie-nie-dzialo-teraz.html

Siedziba

ul. Beli Bartoka 24 lok. U8, Łódź

Wiadomość

Follow @Budomal1

NK Tu Li Re Ab

Oferta: Budomal, apartamenty lodz, developer lodz, deweloper lodz, dzialki budowlane lodz, dzialki na sprzedaz, gotowe mieszkania lodz, grunty lodz, inwestycje lodz, kamienice lodz, kupie mieszkanie lodz, mieszkania baluty, mieszkania deweloperskie lodz, mieszkania lodz, mieszkania na sprzedaz lodz bez posrednikow, mieszkania na sprzedaz lodz bezposrednio, mieszkania o wysokim standardzie lodz, mieszkania od dewelopera lodz, mieszkania rynek pierwotny lodz, mieszkania stan deweloperski lodz, mieszkania teofilow, mieszkania widzew, najlepszy deweloper, najlepszy deweloper lodz, najlepszy deweloper łódź, nieruchomosci lodz, nowe inwestycje lodz, nowe mieszkania lodz, powierzchnie biurowe lodz, rewitalizacja kamienic lodz, rewitalizacja lodz, rynek pierwotny mieszkania lodz, skup gruntow, sprzedaz mieszkan lodz, termomodernizacja lodz, zakup gruntow lodz, dostawa dzwigow lodz, dostawa dźwigów łódź, dostawa wind lodz, dostawa wind łódź, dzwig lodz, dźwig łódź, dzwigi lodzkie, dźwigi łódzkie, dźwigi łódź, dzwigi lodz, konserwacja wind lodz, konserwacja wind łódź, konserwacja dźwigów łódź, konserwacja dzwigow lodz, montaz wind lodz, montaż wind łódź, montaż dźwigów łódź, montaz dzwigow lodz, pogotowie dźwigowe budomal, pogotowie dzwigowe budomal, pogotowie dzwigowe lodz, pogotowie dźwigowe łódź, serwis dzwigow lodz, serwis dźwigów łódź, serwis wind łódź, serwis wind lodz, winda lodz, winda łódź, windy łódź, windy lodz, windy lodzkie, windy łódzkie, wymiana dźwigów łódź, wymiana dzwigow lodz, wymiana wind lodz, wymiana wind łódź, wymiana windy łódź, wymiana windy lodz

Tagi: Mieszkanie rynek pierwotny Łódź | Mieszkania stan deweloperski Łódź | Rewitalizacja kamienic Łódź | Inwestycje Łódź | Mieszkania developerskie Łódź | Nowe inwestycje Łódź | Mieszkania od dewelopera Łódź | Działki budowlane Łódź | Rewitalizacja Łódź | Sprzedaż mieszkań Łódź | Kamienice Łódź | Skup gruntów | Sprzedaż mieszkań w Łodzi bez pośredników | Grunty Łódź | Apartamenty Łódź | Mieszkania Widzew | Nieruchomości Łódź | Budomal