pl

Aktualności

Szpital WAM połączył nowe ze starym. Jest Centrum Zabiegowe i lądowisko w centrum miasta

Już pod koniec sierpnia pacjenci będą leczeni w nowym bloku szpitala im. WAM. Czeka tam na nich 11 supernowoczesnych sal operacyjnych i sprzęt wysokiej klasy. - Oraz doświadczeni specjaliści, którzy jeszcze lepiej będą mogli wykorzystać swoją wiedzę - podkreślają w WAM.

- Takiej inwestycji jeszcze w Polsce nie było - mówi Tomasz Sadzyński, zastępca dyrektora ds. administracyjnych i rozwoju szpitala WAM. - Mamy lądowisko dla śmigłowców medycznych w centrum miasta. - A z tego lądowiska na kardiologiczną salę operacyjną pacjent w stanie zagrożenia życia, na przykład z zawałem, trafi w ciągu dwóch minut - dodaje Konrad Walczak, dyrektor ds. organizacyjno-medycznych placówki. - Ta szybka droga interwencji jest szczególnie ważna dla pacjentów, gdy każda minuta jest na wagę złota.

Szpital supernowoczesny, z łódzkimi akcentami


Nowy obiekt jest wyjątkowy z wielu powodów. - Sześciokondygnacyjny, nowoczesny budynek z lądowiskiem to właściwie nowy szpital, który mógłby samodzielnie funkcjonować. Połączony jest jednak z istniejącymi od dziesięcioleci budynkami, tworząc całość. Nową jakość - mówi dyrektor Sadzyński. 

A dyrektor Walczak zwraca uwagę, że choć funkcjonujący w centrum szpital WAM od zawsze był placówką, do której karetki przywoziły wielu pacjentów wymagających pilnej pomocy, to nie funkcjonował tam formalnie SOR, lecz izba przyjęć. - Teraz mamy nowoczesny szpital z klinikami zabiegowymi, do którego mogą docierać i karetki, i śmigłowce lotniczego pogotowia. - mówi. - Na piątej kondygnacji będzie działała kardiologia z dwiema salami operacyjnymi. Na drugiej kondygnacji będzie się mieściło kolejnych osiem sal operacyjnych z salą wybudzeń, a na parterze - jeszcze jedna. 

Do nowego obiektu przeniosą się kliniki kardiologii, neurochirurgii, intensywnej opieki medycznej oraz ortopedii z artroskopią i chirurgia ręki. W nowych salach będą operować także torakochirurdzy. WAM to szpital kliniczny, więc przy budowie nowego obiektu wzięto pod uwagę także potrzeby studentów i młodych lekarzy. Jedna z sal operacyjnych jest zaprojektowana tak, że jest na nią widok z mieszczącej się na półpiętrze sali wykładowej i konferencyjnej. Dzięki temu studenci będą mogli obserwować nie tylko przebieg zabiegu, ale również ocenić pracę całego zespołu zabiegowego na sali. 

Monika Domarecka, dyrektor naczelna Szpitala USK im. WAM-CSW, nie ukrywa dumy. - Udało nam się połączyć szpital z tradycjami z nowoczesnym obiektem. Dzięki temu nasi lekarze będą mogli skuteczniej pomagać pacjentom - mówi. I zwraca uwagę, że nowy obiekt ma także niespodzianki dla pacjentów o typowo łódzkim charakterze. - Wiemy, że estetyka ma wpływ na proces zdrowienia, dlatego zadbaliśmy, aby wnętrza były przyjazne dla pacjentów. A że jesteśmy placówką łódzką, na fototapetach pacjenci rozpoznają fragmenty ul. Piotrkowskiej czy Księżego Młyna. 

 

Koronawirus nie pokrzyżował planów


Budowa nowego gmachu szpitala im. WAM rozpoczęła się w maju 2018 r. Na początku sierpnia 2020 r. wykonawca pochwalił się zakończeniem zaplanowanych prac. 

- Cieszymy się, że pomimo utrudnień wywołanych pandemią koronawirusa udało nam się sprawnie przeprowadzić budowę i prace wykończeniowe - mówi Jarosław Prasał, członek zarządu konsorcjum z ramienia firmy Budomal. - Codziennie nad realizacją inwestycji pracowało od 120 do 200 osób, a szpital w tym czasie nieprzerwanie pełnił swoje obowiązki i przyjmował pacjentów. To było wielkie wyzwanie zarówno dla zespołu realizacyjnego, jak i dla personelu szpitala - dodaje. 

Jak podkreśla Prasał, efekt jest bardzo satysfakcjonujący. - Udało się stworzyć niemalże niezależny szpital na miarę XXI w. Nowy gmach jest integralną częścią już istniejącej przestrzeni i uzupełnia ją o nowoczesne centrum ratownictwa. Mamy w sercu Łodzi szpital o europejskim standardzie, którego zaplecze usprawni codzienną pracę lekarzy. 

Rozbudowę szpitala planowano od bardzo dawna. Wojskowa lecznica przy ul. Żeromskiego, którą zna pewnie każdy łodzianin, zaczęła się w 1935 r. i trwała dwa lata. Już w latach 60. były projekty rozbudowy, ale skończyło się na planach. W ciągu dekad powstało jeszcze kilka projektów, ale one też nie doszły do skutku. Przez lata przedstawiciele szpitala zabiegali o skoncentrowanie klinik zabiegowych w jednym miejscu i o stworzenie SOR-u.

Budowa Zintegrowanego Ponadregionalnego Centrum Zabiegowego kosztowała około 95 mln. Nowy obiekt wybudowano na tyłach zabytkowych budowli szpitalnych, pamiętających jeszcze przedwojenne czasy. Nawiązuje wyglądem do istniejącego szpitalnego budynku, ale wewnątrz jest supernowoczesny. - W miejsce nowych klinik, które przeniosą się z dotychczasowych lokalizacji, pojawią się nowe, na które mamy sporo pomysłów. Będą także możliwe remonty i lokalizacje historycznego budynku - mówi dyrektor Konrad Walczak. 

>> Zobacz film, jak wygląda szpital WAM po rozbudowie <<

źródło: https://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,26200216,szpital-wam-polaczyl-nowe-ze-starym-jest-centrum-zabiegowe.html

Siedziba

ul. Beli Bartoka 24 lok. U8, Łódź

Wiadomość

Follow @Budomal1

NK Tu Li Re Ab

Oferta: Budomal, apartamenty lodz, developer lodz, deweloper lodz, dzialki budowlane lodz, dzialki na sprzedaz, gotowe mieszkania lodz, grunty lodz, inwestycje lodz, kamienice lodz, kupie mieszkanie lodz, mieszkania baluty, mieszkania deweloperskie lodz, mieszkania lodz, mieszkania na sprzedaz lodz bez posrednikow, mieszkania na sprzedaz lodz bezposrednio, mieszkania o wysokim standardzie lodz, mieszkania od dewelopera lodz, mieszkania rynek pierwotny lodz, mieszkania stan deweloperski lodz, mieszkania teofilow, mieszkania widzew, najlepszy deweloper, najlepszy deweloper lodz, najlepszy deweloper łódź, nieruchomosci lodz, nowe inwestycje lodz, nowe mieszkania lodz, powierzchnie biurowe lodz, rewitalizacja kamienic lodz, rewitalizacja lodz, rynek pierwotny mieszkania lodz, skup gruntow, sprzedaz mieszkan lodz, termomodernizacja lodz, zakup gruntow lodz, dostawa dzwigow lodz, dostawa dźwigów łódź, dostawa wind lodz, dostawa wind łódź, dzwig lodz, dźwig łódź, dzwigi lodzkie, dźwigi łódzkie, dźwigi łódź, dzwigi lodz, konserwacja wind lodz, konserwacja wind łódź, konserwacja dźwigów łódź, konserwacja dzwigow lodz, montaz wind lodz, montaż wind łódź, montaż dźwigów łódź, montaz dzwigow lodz, pogotowie dźwigowe budomal, pogotowie dzwigowe budomal, pogotowie dzwigowe lodz, pogotowie dźwigowe łódź, serwis dzwigow lodz, serwis dźwigów łódź, serwis wind łódź, serwis wind lodz, winda lodz, winda łódź, windy łódź, windy lodz, windy lodzkie, windy łódzkie, wymiana dźwigów łódź, wymiana dzwigow lodz, wymiana wind lodz, wymiana wind łódź, wymiana windy łódź, wymiana windy lodz

Tagi: Mieszkanie rynek pierwotny Łódź | Mieszkania stan deweloperski Łódź | Rewitalizacja kamienic Łódź | Inwestycje Łódź | Mieszkania developerskie Łódź | Nowe inwestycje Łódź | Mieszkania od dewelopera Łódź | Działki budowlane Łódź | Rewitalizacja Łódź | Sprzedaż mieszkań Łódź | Kamienice Łódź | Skup gruntów | Sprzedaż mieszkań w Łodzi bez pośredników | Grunty Łódź | Apartamenty Łódź | Mieszkania Widzew | Nieruchomości Łódź | Budomal